Filmiprogramm: MANKURT

Osta pilet

Kestus 40min.
Kõik filmid on tasuta!

2022. aasta kevadel avanes legendaarsel Tadžikistani lavastajal Barzu Abdurazzakovil võimalus taas kodumaale elama asuda. Info sellest levis kulutulena ja kohalikud näitlejad pöördusid kohe ta poole palvega, et ta nendega lavastaks. Barzu ei suutnud noorte ettepanekule vastu panna, kuid hoiatas neid, et temaga töötamine võib olla nende jaoks ohtlik. 

Alusmaterjaliks valiti teise selle piirkonna suure legendi – Kõrgõzstani kirjaniku Tšõngõz Aitmatovi – romaan “Ja sajandist on pikem päev”. Lavastuse tööpealkirjaks sai “Mankurt” (T. Aitmatovi välja mõeldud termin – inimene, kellelt on vägivaldselt võetud mälu ja kellel puudub identiteet). Esimesse proovi tuli kaheksa näitlejat. Kuna teatrid, kus osa neist töötasid, ähvardas nad vallandada, kui nad Barzuga töötamist jätkavad, siis teise proovi julges tulla ainult kolm vabakutselist noort. Neil neljal polnud koduteatrit ja seega polnud ka midagi karta. Esietendus pidi toimuma 2022. aasta maikuu esimesel nädalal. Kaks päeva enne esietendust keelati lavastus ära ja mängupaika tuli relvastatud politsei, kes arestis kogu teatrigrupi vara.

Järgnes veel kohutavam sündmus. Üks näitlejatest, Daler Imomali, arreteeriti ja talle esitati süüdistus terrorismis. Ta oli ka aktiivne juutuuber, kes põhiliselt postitas sotsiaalsetel teemadel, näiteks ka aukudest asfaldis ja lõhutud trepikäsipuudest. Teisi näitlejaid hirmutati ja veeti mitu nädalat erinevatesse kohtadesse ülekuulamisele. Tänaseks on kolme väikse lapse isa Daler Tadžikistani režiimi poolt terrorismis süüdi mõistetud ja talle määrati karistuseks kümme aastat vangistust.

Meil õnnestus enda kätte saada keelatud lavastuse ühe viimase läbimängu video. Vaatame seda koos lavastaja Barzu Abdurazzakoviga, kes annab omapoolsed kommentaarid ja vastab vaatajate küsimustele.

Schedule

2023 festivali programm:

Toetajad